WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Lotus

Bataklıkta yaşayan müşkülpesent çiçek …

Mısır’da kutsal çiçek kabul edilen lotus çiçeği, mitolojiye arınmanın yeniden doğuşun simgesi olarak geçmiştir. Anlamı derin mahiyetli çiçek, aynı zamanda ahengin saflığında sembolüdür.

Boyu üç metreyi bulabilir bataklık içinde, ama hiç oralı değil.Pürüzlü yaprakları olmasına rağmen tertemiz.Geceleri suyun altına iner, güneş açtığında yapraklarını bir bir sergiler. Gösterişi sevdiğinden midir güzelliği …

Bu eşsiz çiçeğin birde renkleri vardır; her renk ayri bir hikayeyi anlatıyor gibi… nadide çiçek lotus, sen en çok hangi hikayeni sevdin ki renkten renge büründün ?

Bu çiçekle insanoğlu arasında manevi bir bağ var.Yaşadığımız dünya gibi onun dünyasınında karanlık bir tarafı var. Ama o tertemiz yolunu seçmiş bir kere.Yılmadan açıyor yapraklarını al al, çamurlu sulara inat..

Gautama’nın yazısı etkiler okuyanları ;”Aynı kırmızı, mavi veya beyaz lotus çiçeğinin bataklıkta doğup, büyüyüp, su üzerine çıkması ve bataklığın onu kirletememesi gibi ben de dünyada doğdum, büyüdüm ve dünyanın üstesinden geldim;ama dünya beni kirletemedi .”

İnsanoğlu için de iyi yaşamak, en iyi intikam değil midir ? İyi yaşayın …

“Lotus” için bir cevap

  1. Lotus’un biyografisi kendisi kadar narin bir dille anlatılmış.Cümle tamlamaları ve anlam bütünlüğü gayet başarılı aktarılmış.Okuyucuya hümanist bir çerçevede mesajlar veriliyor. Okuması keyifli güzel bir yazı.

    Beğen

%d blogcu bunu beğendi: